İYİ Parti’den Hilmi Güler’e çağrı: Mazbatanı alma

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu, 31 Mart yerel seçim sonucuna dair Ordu Adliyesi önünde açıklamalarda bulundu.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde adayları Enver Yılmaz’ın hakkının yenildiğini savunan Dervişoğlu, “Hiç kimseden merhamet dilenmiyoruz. Adalet sarayının önünde adalet istiyoruz. Türkiye’nin başka vilayetlerinde benzer olaylar olduğunda kamuoyunu ayağa kaldıran yandaş ve yoldaş medyanın projektörlerini Ordu’nun üzerine yöneltmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin yeniden aday gösterdiği Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güleri kastederek “Mevcut belediye başkanı, seçimden çıktıktan sonra kazandığını söyleyemedi” diyen Dervişoğlu, “Ama Enver Yılmaz gittiği her yerde kazandığını söylüyor. Mesela Van’da cereyan edince başka, Ordu’da yaşanınca başka bir pencereden bakılmaz. Devletin dini adalettir. Biz de Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi adalete inanıyor, güveniyor ve adaletin kapısında adalet arıyoruz. Bir toplumda şayet adalet duygusu zedelenirse, zedelenmemiş hiçbir müessese kalmaz ve artık sosyal yaşamını da tehdit etmeye başlar” dedi.

‘ORDU’NUN DİRENİŞ KÜLTÜRÜNDEN HABERDAR OLSUNLAR’

98 bin oyun geçersiz sayıldığını söyleyen Müsavat Dervişoğlu, “500 bin küsur oyun içinde 98 bin oy geçersizdir demek, Ordu’da vatandaşın oy kullanmayı bilmediğini iddia etmek demektir. Bu Ordu’ya yakışmıyor. Bunu Ordu’ya yakıştıranların, Ordu’nun hakim demokratik geleneklerinin ne olduğunu iyi idrak etmesi lazım. Biz kazandığımız bir seçimi, vatandaşın anasının ak sütü gibi helal oylarıyla Enver Yılmaz’a kazandırdığı bir seçimi hileyle, entrikayla başkasına teslim etmeyiz. Ordu’nun direniş kültüründen haberdar olmalarını istiyorum” diye konuştu.

‘BURADAKİ ADALETSİZLİĞİ GÖRMEMEK MÜMKÜN DEĞİL’

Partilerinin yetkili organları ve hukuk kurullarıyla Ordu’da olduklarını dile getiren Dervişoğlu, şöyle devam etti:

“İl seçim kurulunun doğru bir karar vereceğini ve bu adaletsizliğin gidereceğini tahmin ediyorum. Ama yok olmazsa süreç devam edecek. O sürecin devam etmesi için de seçimin sonuçlarına göre Hilmi Güler’in belediye başkanlığının il seçim kurulu tarafından ilan edilmesi lazım ki, biz Yüksek Seçim Kurulu’na gidelim. Buradan Hilmi Güler’e de sesleniyorum; kendisini bir devlet insanı olarak görüyorum. Sadece belediye başkanı değil, bakan olarak da bu ülkeye hizmet ettiğine şahitlik ettik. Hilmi Güler gibi birisi böyle bir seçimden sonra hile ile alınmış bir makamın üzerindeki şaibeyi kaldıramaz. Mazbatasını da almasın diyorum. Orta yerde bir hukuksuzluk, kanunsuzluk var. Buradaki adaletsizliği görmemek mümkün değil. 500 bin küsur seçmenin yaklaşık 100 bininin yanlış oy kullandığını düşünmek hayatın öncelikle doğal akışına aykırıdır. Hayatın doğal akışına aykırı olan hiçbir şey hukuka da, adalete de uygun değildir.”

YILMAZ: SANDIK BAŞKANI ÇUVALI OMUZLAMIŞ EVİNE GİTMİŞ, GÖRÜNTÜLERİ VAR

İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz da, bazı oy çuvallarının evlere götürüldüğünü iddia etti.

“98 bin 801 iptal oy var. İl genelindeki geçersiz oy oranı Türkiye ortalamasının 3 katı. Bu iptal oyların 30 bin 660’ı büyükşehir oyu” diyen Yılmaz, “Büyükşehir oylarının yüzde 80’e yakınında oy pusulası açılmış, İYİ Parti’nin yanına iptal olunması için ne kadar parti hepsi basılmış. Dolayısıyla minareyi çalan kılıfına uydurmuş. Ne yapmışlar? İftar saati ile birlikte sandık başkanı çuvalı omuzlamış evine gitmiş. Kamera görüntülü. Evine gittikten sonra sabahın 2’sinde seçim kuruluna teslim etmiş. Ne yapmış sandık başkanı? Ünye’de yanında güvenlik gücü olmadan sandıkları sürüklemek sureti ile caddelerde gezdirir halde görüntülenmiş. Kamera görüntüleri ile sabit” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İYİ Parti, il genelindeki büyükşehir belediye başkanlığı için kullanılan oyların yeniden sayılması için il seçim kuruluna müracaat etti.

HİLMİ GÜLER: MALUM ŞAHIS YENİLGİYİ HAZMEDEMEDİ

Öte yandan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler de sosyal medya hesabından açıklamada yaptı.

İYİ Parti’nin iddialarının gerçek dışı olduğunu savunan Güler, “19 ilçemizin tamamında yaptığı itirazlar neticesinde kendi parti avukatlarının da gözetiminde yapılan incelemeler ve sayımlar karara bağlanmıştır. Hiçbir söylemi ve açıklaması dün olduğu gibi bugün de gerçeği yansıtmayan malum şahsın seçimde aldığı yenilgiyi hazmedememesi sebebi ile Ordu’da sandık kurulu kararlarına karşı yaptığı tüm itirazlar, İlçe Seçim Kurulları tarafından tek tek, büyük bir titizlikle, şeffaflıkla ve tarafsızlıkla incelenmiştir” dedi.

“Şu aşama itibarıyla gerek sandık kurullarının gerekse de sandık sonuçlarının hukuki sıhhatini ve seçim sonuçlarını etkileyecek herhangi bir hukuk dışı işlem yahut eksikliğinin olmadığını siz değerli hemşehrilerimiz ile paylaşmak isteriz” diyen Güler, “Özellikle sandık kurulları tarafından İlçe Seçim Kurulu’na teslim edilen tutanaklarda herhangi bir hukuk dışı tahribat yahut hukuka aykırı bir işlem bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x